Söka och låna
Alla får låna böcker och andra medier på Jomala bibliotek. Har du inget åländskt lånekort får du det vid ditt första besök på biblioteket. Alla skolbarn blir inskrivna i första klass och får eget lånekort på biblioteket.
OBS! Alla kort från åländska bibliotek gäller överallt på de åländska biblioteken; om du har ett kort från Finströms bibliotek kan du använda det också på Jomala bibliotek och vice versa.
Gemensam bibliotekshemsida
Jomala bibliotek är anslutet till den databaserade åländska bibliotekshemsidan. Klicka här för att komma till hemsidan, där du kan du söka böcker, tidskrifter, musik, m.m. i katalogen samt få uppgifter om öppethållande och kulturaktiviteter över hela Åland.
Klicka här för att komma till bibliotekskatalogen.
Alla åländska kommunbiblioteket är knutna till bibliotekskatalogen och de åländska skolorna och specialbibliotek har också lagt ut sina boksamlingr på katalogen. Det betyder att du från en Internetansluten dator kan söka böcker över hela biblioteksnätet på Åland.
Reservera och låna om
Med bibliotekskortet och en pin-kod kan du också reservera och låna om böcker, musik, filmer och tidskrifter från en nätansluten dator. Du behöver ha en PIN-kod för att kunna göra det. PIN-kod får du på närmaste bibliotek.
SMS- och epostmeddelande om böcker
Du kan få meddelande per SMS och epost när böcker som du reserverat finns att hämta, likaså påminnelse om när lånetiden håller på att ta slut. Kontakta biblioteket för att aktivera tjänsten.
Sök i katalogen på biblioteket
På Jomala bibliotek finns en publik sökdator ansluten till katalogen. Den får för detta ändamål användas fritt av alla biblioteksbesökare.